2017
Būvniecība un tehnoloģijas, 1.daļa
Cilvēkiem patīk dažādi elektronikas sīkrīki. Tie ir pieejami un moderni. Šajās tehnoloģiskajās ierīcēs ir kaut kas vilinošs, un ne vienmēr mēs tajās saskatām praktisku labumu. Tie izklaidē, līdz uzrodas jaunāks modelis, vai tirgū parādās jauns moderns sīkrīks.
Arī būvniecības industrijā, parādās aizvien jaunas tehnoloģijas. Ieviešot kādu no tām, cilvēki to bieži uztver kā modes lietu vai reklamēšanos, lai parādītos ziņu virsrakstos. Noteikti ir tādi gadījumi, bet ir arī reizes kad tehnloloģija var sniegt ievērojumu labumu indsutrijai. Tehnoloģiju un būvniecības nozares krustpunktā parādās tādi jautājumi, kā tehnoloģiju iespējas, cilvēka izpratne un zināšanas par tehnoloģijām, kā arī nozares spēja pielāgoties tehnoloģijām un izmantot tās savā labā. Cik daudz no sava datora vai viedtālruņa iespējām tu izmanto? Kāpēc tu neizmanto vairāk? Atbildes pārsvarā ir zināšanu trūkums un nespēja ieraudzīt praktisko pielietojumu. Tieši šie aspekti rada maldīgu priekštatu. Lai ieraudzītu kaut daļu no tehnoloģiju sniegtiem labumiem industrijai, tad apskatīsim dažas no tām.
Droni
Droni ir lielisks izklaides veids. Kurš gan negribētu palidināties? Pēdējā gada laikā publiskajā telpā parādās elpu aizraujoši foto un video no dažādām Latvijas vietām. Mēs redzam, ka fotogrāfi un video filmētāji ir ātri uzķēruši šīs tehnoloģijas iespējas un to izmanto. Jāatzīst, ka šie foto un video piesaista. Būvniecības industrijā, bez skaistu reklāmas video rullīšu uzņemšanas ir arī cits pielietojums, piemēram, ēku apsekošanā. Droni var piekļūt grūti pieejamām vietām, kas citādi nebūtu iespējams. Rekonstrukciju gadījumā šādi uzņemts video palīdz gan arhitektam gan inženieriem. Tas ietaupa attiecīgo speciālistu laiku un palīdz dažādu ar rekonstrukciju saistīto lēmumu pieņemšanā. Jaunākie sasniegumi tehnoloģijā ļauj no drona uzņemtiem attēliem vai video izveidot objekt 3D attēlu, savukārt pie drona pievienots skeneri ļauj iegūt punktu mākoni, ko apstrādā attiecīgā programmā. Rezultātā iegūstam 3D modeli, ko varam apstrādāt BIM programmā. Ar šādu tehnoloģiju varam ne tikai izstrādāt rekonstruējamās ēkas 3D modeli, bet arī pārbaudīt būvniecībā esošās ēkas atbilstību projektam. Bez iepriekš uzskaitītā, vēl viens aktuāls pielietojums ir ģeodēziskā apsekošana. Iedomājieties par tām priekšrocībām, kas ir dronu tehnoloģijām veidojot jaunas ceļu trases vai karjeru un beramkravu tilpumu noteikšanai. Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai Eiropā un citās pasaules valstīs tiek realizēti vairāki projekti. Šādu tehnoloģiju pielietojums ļauj realizēt H-BIM (Heritage Building Information Modeling). Attīstoties kravu droniem būs iespējams piegādāt būvmateriālus uz grūti pieejamiem būvlaukumiem. Droniem nākotnē būs arvien plašāks pielietojums būvniecībā un cilvēki noteikti izdomās citus veidus kā gūt labumu no šīs tehnoloģijas. Šeit atradīsiet dažas saites par šo tēmu: 3D no attēliem, Hexakopter – 3D Mapping, airborne-robotics piedāvājums, ģeodēziskā apsekošana un kultūrvēsturiskā mantojuma sagalbāšana HBIM.
Virtuālā realitāte
Virtuālā realitāte (VR) daļai droši vien asociējas ar zinātniskās fantastikas žanru vai arī video spēlēm. Līdzīgi kā ar droniem arī šī tehnoloģija patiesībā ir ļoti plaša, un ir grūti to īsumā aprakstīt. Pirmkārt jau “ virtuālā realitāte” ir daļa no tehnoloģijas, vēl ir arī “ papildinātā realitāte (augmented reality)”.
Virtuālā realitāte nozīmē, ka cilvēks ar savām maņām (biežāk redzi) atrodas pilnībā digitālā pasaulē. Šī tehnoloģija ļauj simulēt dažādas darbības un procesus. Piemēram, mēs varam digitāli uzbūvēt ēku un virtuālajā pasaulē pa to pārvietoties. Šajā procesā arhitekt un projekta attīstītājs var pārliecināties vai projekts ir izstrādāts atbilstoši projekta programmai. Virtuālajā realitātē izstaigājot ēku iespējams pamanīt dažādus “ sīkumus”, ko ierastajā projektēšanas gaitā nebūtu iespējams. Virtuālajai realitātei ir vēl viens plašs pielietojums- simulācijas. Ar šo tehnoloģiju varam simulēt būvniecības procesu un tādejādi palielināt darba drošību objektā. Darbiniekus var apmācīt ar šādas tehnoloģijas palīdzību, kā arī veikt treniņus, ļoti sarežģītu ēkas daļu montāžas operācijām, pirms to dara reālā dzīvē.
Papildinātā realitāte ir gan reālās gan digitālās vides apvienošana. Tas nozīmē, ka mēs ar dažādu tehnoloģiju palīdzību reālajā vidē redzam digitālus objektus. Kurš gan nav dzirdējis par Pokemon GO spēli, kas izraisīja plašu ažiotāžu pasaulē! Ja no izklaides pārejam atpakaļ uz būvniecību, tad arī šai tehnoloģijai ir ļoti plašs pielietojums. Pašā sākumā, kad arhitektam ir vairākas skices un idejas, tās var ielādēt virtuālās realitātes brillēs un paskatīties, kā jaunā ēka iekļausies apkārtējā ainavā. Atšķirībā no vizualizācijām, šī tehnoloģija būs reālā izmērā un to iespējams apskatīt no jebkuras puses. Ar virtuālo briļļu palīdzību varam nodot arī darba uzdevumu konkrētajam darba veicējam. Ielādējam ēkas 3D modeli un varam redzēt, kā tas saskan ar reālo būvi. Tehnoloģija ļauj veikt kvalitātes kontroli ēkas konstrukciju būvniecībai, tīklu izbūvei un citiem būvniecības darbiem, ko iespējams uzmodelēt 3D vidē. Microsoft HoloLens šī gada sākumā ir izgājis trieciena testus, kas paver ceļu tā praktiskai lietošanai būvobjektos aizsargbriļļu vietā. Šeit atradīsiet dažas saites par šo tēmu: HoloLens trieciena tests, Autodesk universistāte par VR, HoloLens piemērs objektā un topošās ekas modeļa apskatīšana reālā vidē.
Ekso-skelets
Šī patiesi ir interesanta tehnoloģija. Cilvēkiem jau izsenis ir interesējusi savu spēju robežu palielināšana un ārējais skelets ļauj to sajust. Ārējais skelets novērojams ne tikai dabā, bet arī cilvēku radītās būvēs. Ēkas nesošo konstrukciju izvietošana tās ārpusē, paver jaunas iespējas projekta realizācijā. Kopumā vērtējot, būvniecība ir fiziska smags darbs, kas bieži saistās ar traumām un dažādām arodslimībām. Ārējā skeleta tehnoloģijām attīstoties būvstrādnieki spēs pacelt un nest lielākus smagumus tajā pat laikā netraumējot savu veselību. Šīs tehnoloģijas ieviešanas rezultātā būvobjektā varēs iztikt ar mazāku skaitu strādnieku, uzlabot darba drošību un samazināt veselības riskus, kas saistās ar fiziski smagu darbu. Šī tehnoloģija vēsturiski vairāk interesējusi militāro sfēru, taču pēdējā desmitgadē arī medicīnā redz plašu pielietojumu rehabilitācijā un dažādu ikdienas funkciju atgriešanu pilnvērtīgai dzīvei. Lai arī tehnoloģijai vēl ir zināms attīstības ceļš, tā ir pierādījusi potenciālu un pēc zināma laika var kļūt tik pat pierasta kā celtņi objektā un ķivere galvā. Šeit atradīsiet dažas saites par šo tēmu: raksts ar video, eksoBIONICS lapa un ekso-skeletu saraksts.
Nobeidzot šo rakstu, var teikt, ka tehnoloģijas ir radījuši cilvēki citiem cilvēkiem, ar mērķi uzlabot un atvieglot. Ja pirmajā brīdi nesaskati tehnoloģijas pielietojumu ir vērts papētīt vēl kādus informatīvos materiālus, bet ja tehnoloģija liekas sarežģīta, varbūt ir vērts iemācīties ko jaunu. Nedrīkst aizmirst par balansu: atvērtība jaunām tehnoloģijām + kritiskā domāšana.
Ja ir jautājumi par šo tēmu, vai interesē cita aktuāla BIM tēma, raksti mums!